Arburg 420C-1300-350 (186)
Offer from:2026-03-23
Categorie:Injection moulding machines
Manufact./Type:420C-1300-350 (186)
Price:n.a.
Technical data:
Build in: 1998
Operating hours: 88.000 h
Power: 32,2 kW
Photos:
Logistical data:
Location: Koszalin, Poland
Description:
Arburg 420C-1300-350 (186)
with conveyor belt, bimetallic screw
General information
Product Code: 186
Availability: In Stock
Year of production: 1998
Brand: Arburg
Technical data
Shot Weight: 210 g
Clamping Force: 1,300 kN
Screw dia: 45 mm
Injection pressure: 1670 bar
Tie bar distance: 420 x 420 mm
Platen size: 605 x 605 mm
Mould height min.: 250 mm
Type of controls: Selogica
Language: German
Power: 32,2 kW