Arburg 470S-1300-350 (170)
Offer from:2026-03-23
Categorie:Injection moulding machines
Manufact./Type:470S-1300-350 (170)
Price:n.a.
Technical data:
Build in: 2005
Operating hours: 85.400 h
Power: 33,9 kW
Photos:
Logistical data:
Location: Koszalin, Poland
Description:
Arburg 470S-1300-350 (170)
hybrid with electric screw drive, without hopper
General information
Product Code: 170
Availability: In Stock
Year of production: 2005
Brand: Arburg
Technical data
Shot Weight: 127 g
Clamping Force: 1,300 kN
Screw dia: 35 mm
Injection pressure: 2500 bar
Tie bar distance: 470 x 470 mm
Platen size: 650 x 650 mm
Mould height min.: 275 mm
Type of controls: Selogica
Language: German
Power: 33,9 kW