Arburg 520A-1500-800 (207)
Offer from:2026-03-23
Categorie:Injection moulding machines
Manufact./Type:520A-1500-800
Price:n.a.
Technical data:
Build in: 2007
Operating hours: 63.600 h
Power: 74,0 kW
Photos:
Logistical data:
Location: Koszalin, Poland
Description:
Arburg 520A-1500-800 (207)
General information
Product Code: 207
Availability: In Stock
Year of production: 2007
Brand: Arburg
Technical data
Shot Weight: 487 g
Clamping Force: 1,500 kN
Condition: Used
Screw dia: 60 mm
Injection pressure: 1390 bar
Tie bar distance: 520 x 520 mm
Platen size: 700 x 700 mm
Type of controls: Selogica
Language: German
Power: 74 kW