Arburg 520C-2000-675 (154)
Offer from:2026-03-23
Categorie:Injection moulding machines
Manufact./Type:520C-2000-675 (154)
Price:n.a.
Technical data:
Build in: 1998
Operating hours: 126.766 h
Power: 44,9 kW
Throughput: 240 kg/h
Photos:
Logistical data:
Location: Koszalin, Poland
Description:
Arburg 520C-2000-675 (154)
without hopper
General information
Product Code: 154
Availability: In Stock
Year of production: 1998
Brand: Arburg
Technical data
Shot Weight: 240 g
Clamping Force: 2,000 kN
Screw dia: 45 mm
Injection pressure: 2500 bar
Tie bar distance: 520 x 520 mm
Platen size: 715 x 715 mm
Mould height min.: 250 mm
Type of controls: Selogica
Language: German
Power: 44,9 kW